Każdy przejaw działalności ludzkiej obarczony jest ryzykiem błędu. Pomyłki zdarzają się nawet najwybitniejszym specjalistom w swoich dziedzinach, w tym również lekarzom i innym przedstawicielom służb medycznych.
Błędna diagnoza i niewłaściwie prowadzone leczenie – niezgodne z aktualną wiedzą medyczną – mogą prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu pacjenta, a w konsekwencji do konieczności podjęcia przez niego kolejnej terapii lub długotrwałej rehabilitacji. W niektórych przypadkach błąd w sztuce lekarskiej prowadzić może nawet do śmierci leczonego.
W tego typu sytuacjach pacjent lub jego spadkobierca może dochodzić zadośćuczynienia i odszkodowania za błąd medyczny. To, co powszechnie nazywamy błędem medycznym, Ustawodawca określa mianem zdarzenia medycznego. O tym, czy do zdarzenia medycznego faktycznie doszło, decyduje Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. To właśnie do niej skierować wniosek powinien poszkodowany, jego przedstawiciel lub spadkobierca. W przypadku wydania przez Komisję orzeczenia o braku zdarzenia medycznego poszkodowanemu przysługuje możliwość złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy oraz skargi o stwierdzenie niezgodności orzeczenia z prawem. Przygotowując wniosek, który zostanie rozpatrzony przez Komisję, warto skorzystać z usług prawniczej kancelarii – prawo medyczne to jedna z dziedzin, w której specjalizują się prawnicy z LexForm. Oczywiście powyższy zakres to nie jedyna droga do obrony praw naszych klientów. Profesjonalna pomoc w tym zakresie zwiększa szanse na uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia za błąd medyczny. Z tego też powodu najlepsi prawnicy kancelarii prawnej LexForm zadbają o wystąpienie do Rzecznika Praw Pacjenta, rzeczników dyscyplinarnych właściwych dla konkretnych zawodów medycznych (np. lekarzy) czy o dochodzenie roszczeń na drodze sądowej.
Gdy chodzi o pomoc z zakresu prawa medycznego – kancelaria LexForm oferuje swoim klientom pełne wsparcie formalno-prawne w przypadku dochodzenia roszczeń z tytułu wystąpienia zdarzenia medycznego, czyli tzw. błędu medycznego. Służymy pomocą przy sporządzeniu wniosku (ustaleniu jego przedmiotu, sformułowaniu uzasadnienia oraz wyliczeniu proponowanej kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia) adresowanego do Komisji oraz ewentualnego odwołania od jej orzeczenia, czy w ramach postępowania przed Rzecznikiem Praw Pacjenta, komisjami dyscyplinarnymi, a także zapewniamy reprezentowanie klienta postępowaniu sądowym. Wspieramy naszych klientów także w trakcie negocjacji z ubezpieczycielem podmiotu medycznego oraz służymy konsultacjami z zakresu praw pacjenta. Swoje usługi oferujemy także do przedstawicieli służb medycznych poszukujących pomocy prawnej.
Na naszym blogu poruszamy kwestię postępowania przed tzw. Komisją ds. zdarzeń medycznych. Dowiedz się, jakie masz prawa i jak Tobie możemy pomóc!
Warto pamiętać o tym, że podarunek wręczony w ramach wyrazu wdzięczności może przynieść w pewnych przypadkach negatywne konsekwencje; nie tylko dla Ciebie, ale również dla osoby, której składasz ten prezent. Sprawdź w naszym artykule, jakie warunki trzeba zachować, jeśli chcesz zgodnie z prawem się odwdzięczyć za pomoc medyczną.
Potrzebujesz kompleksowej pomocy prawnej? Rozwiązanie jest jedno: Kancelaria prawna LexForm. Doradzimy Tobie! Pamiętaj, że wstępna konsultacja jest bezpłatna. Nie zwlekaj!
kancelaria@lexform.pl Pon – Pt 09:00-17:00