Czy istnieje obszar prawa, który jasno określa prawa oraz powinności obywateli wobec państwa z uwzględnieniem praktykowanej przez nich religii? Owszem. Dziedzinę tę nazywamy prawem wyznaniowym.
To właśnie przepisy z zakresu prawa wyznaniowego stanowią o możliwości działania kościołów i związków wyznaniowych na terenie państwa. W przypadku wyznania rzymskokatolickiego relacje między państwem a Kościołem określa konkordat, czyli umowa międzynarodowa zawarta między danym państwem a Watykanem. Dzięki niemu możemy mówić o unormowaniu stosunku władzy świeckiej do religii i wyznaczeniu wyraźnych ram swobody jej praktykowania w Polsce. Nasuwa się pytanie: prawo kanoniczne a prawo wyznaniowe – jakie są różnice między tymi dwoma systemami normatywnymi? Otóż stosunek prawa kanonicznego (ustanowionego przez Kościół) do prawa państwowego określa właśnie prawo wyznaniowe. Oczywiste wydaje się, że pewne aspekty działalności Kościoła lokują się gdzieś na pograniczu prawa kanonicznego i różnych dziedzin prawa świeckiego.
Z tego względu niektóre działania formalne podejmowane przez podmioty kościelne mogą nastręczać pewnych prawnych trudności – mowa tu m.in. o zarządzaniu majątkiem kościelnym lub prowadzeniu sporów z organami władzy administracyjnej, przedsiębiorcami i osobami fizycznymi. W razie wątpliwości dotyczących zgodności określonych działań z przepisami warto zaczerpnąć opinii kancelarii posiadającej doświadczenie w prowadzeniu spraw z zakresu prawa cywilnego i kanonicznego. Kancelarii takiej jak LexForm.
Wsparcie prawne oferowane przez nas dotyczyć może m.in. pełnej obsługi prawnej różnych podmiotów prawa kanonicznego oraz wspólnot wyznaniowych. W ramach tej usługi służymy fachowym doradztwem z zakresu prawa wyznaniowego, prawa kanonicznego i prawa świeckiego; pomagamy sporządzić niezbędną dokumenty o charakterze prawnym (np. umowy, wnioski i oświadczenia), a także pomagamy w reprezentacji naszych klientów w sądzie w sprawach cywilnych i karnych. Nasza pomoc prawna może także ułatwić przebieg transakcji dotyczących obrotu nieruchomościami należącymi do Kościoła katolickiego i innych wspólnot religijnych.
W jednym z wpisów na blogu poruszamy tematykę stwierdzenia nieważności małżeństwa na gruncie prawa kościelnego. Zobacz, dlaczego w Kościele nie istnieje rozwód, i jak może pomóc adwokat kościelny. Artykuł dostępny jest pod tym adresem.
Potrzebujesz kompleksowej pomocy prawnej? Rozwiązanie jest jedno: Kancelaria prawna LexForm. Doradzimy Tobie! Pamiętaj, że wstępna konsultacja jest bezpłatna. Nie zwlekaj!
kancelaria@lexform.pl Pon – Pt 09:00-17:00