Prezent dla lekarza. Jakie konsekwencje może ponieść doktor?

Zgodnie z badaniami socjologów, w polskim społeczeństwie panuje przekonanie, że za dobre leczenie (albo nawet i jeszcze przed nim), powinno się w jakiś sposób wynagrodzić starania służby medycznej.

Po wyleczeniu z poważnej choroby lub wypisaniu ze szpitala, nasunąć się może pytanie, co kupić lekarzowi w ramach podziękowania. Polski ustawodawca bardzo stanowczo jednak podchodzi do tego typu kwestii. Podziękowanie dla lekarza od pacjenta może być więc dla obu stron bardzo negatywne w skutkach. W takich przypadkach, podarunek może być bowiem traktowany jako element korupcji.
Czy zawsze mamy z nią wówczas do czynienia?

Czym jest wypadek mniejszej wagi sprzedajności?

Wskazany wypadek mniejszej wagi jest to tzw. typ uprzywilejowany przestępstwa korupcji biernej (a więc przyjęcia korzyści lub obietnicy), który ustanowiony został kodeksie karnym. Jego brzmienie jest następujące: w wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jest to szereg kar, które są mniej dotkliwe dla skazanego, bowiem sam typ podstawowy, a więc „typowe przyjęcie łapówki”, mówi (tylko) o karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Kwestią istotną dla rozstrzygnięcia, czy prezent dla lekarza okazał się łapówką, będzie stanowiło to, jakim zachowaniem będzie charakteryzował się sprawca tego czynu oraz ustalenie wartości korzyści przyjętej przez niego. Dodajmy, że przy ocenianiu przypadków trzeba mieć na względzie również motywację i okoliczności popełnienia czynu. I tak, wypadek mniejszej wagi może zajść, gdy mowa jest o czynnościach natury technicznej (na przykład pomoc w wypełnieniu jakiegoś wniosku), a nie merytorycznej, jak chociażby przyjęcie na wizytę poza kolejnością czy większy komfort pobytu w szpitalu, wliczając w to uprzejmość personelu, której czasem brakuje.

Prezent dla lekarza czy wypadek mniejszej wagi?

Wątpliwości dotyczące tego, jak należy rozstrzygać wypadek mniejszej wagi ze strony lekarza, może rozjaśnić linia orzecznicza. Jednym z takich orzeczeń jest wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 19 września 2014 roku. Wydaje się, że Sąd pragnie wyrazić zasady dla profesji lekarskiej, które już zmuszają jej członków do etycznego postępowania w swojej działalności. I tak, kwota 100 bądź 200 zł przyjmowanej korzyści nie może być w żadnym razie uznana za akceptowaną społecznie gratyfikację czy formę wyrazu wdzięczności za dobry efekt leczenia.

W sytuacji, w której będziemy myśleć nad tym, co kupić lekarzowi w ramach podziękowania, powinniśmy wiedzieć, że notoryczne przyjmowanie przez niego prezentów, zwłaszcza w postaci gotówki, nie jest bez znaczenia. Jeśli zachodzi okoliczność, że takie zachowanie nie jest jednorazowe, incydentalne, a stanowi swego rodzaju „normę” i „prawidłowość”, sam lekarz może odpowiadać za typ podstawowy przestępstwa, za co grozi kara aż do 8 lat więzienia.

Gdy takie podziękowanie dla lekarza od pacjenta jest nieuniknione, bo chcemy definitywnie wyrazić naszą wdzięczność, należy brać pod uwagę, że obdarowany – jak i oczywiście wręczający podarunek – może liczyć się z negatywnymi tego konsekwencjami. Każdą taką okoliczność jednak, należy oceniać bardzo indywidualnie oraz rozważnie, pamiętając, że nie każdy prezent dla lekarza będzie łapówką sensu stricto.

Powiązane wpisy

Czym jest tzw. rozwód kościelny i jak go uzyskać?

Czym jest tzw. rozwód kościelny i jak go uzyskać?

O ile uzyskanie rozwodu cywilnego wiąże się z rozwiązaniem sankcjonowanego...
Reklamacja do biura podróży

Reklamacja do biura podróży

Przez cały rok czekałeś na wymarzony urlop, a gdy w...
Zezwolenie na pracę

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

Myślisz o zatrudnieniu obcokrajowca, jednak przerasta Ciebie ogrom obowiązków związanych...
RODO

Przystosowanie firmy do RODO

Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych, czyli jednym wyrażeniem – RODO...

Skomentuj