W przypadku długoterminowej niewypłacalności firmy lub wtedy, gdy suma zobowiązań dłużnika przewyższa jego majątek, przedsiębiorca może ogłosić upadłość, czyli bankructwo.
Zgodnie z literą prawa możliwość ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa przysługuje zarówno osobom fizycznym, jak i innym podmiotom prawnym i organizacjom, a także wspólnikom spółek. Ogłoszenie upadłości firmy powinniśmy traktować w większości przypadków jako rozwiązanie ostateczne. Przedsiębiorca ma chociażby możliwość złożenia wniosku o upadłość układową, aby zyskać możliwość negocjacji z wierzycielami terminu spłaty długów – podczas gdy jego majątek jest zabezpieczony – czy też likwidacyjną upadłość przedsiębiorstwa wiążącą się z utratą majątku, który wchodzi w skład masy upadłości. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczone zostaną na pokrycie zobowiązań finansowych wobec wierzycieli.
Procedura ogłoszenia upadłości przysługuje także osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. Mowa o upadłości konsumenckiej, której nowe zasady weszły w życie w marcu 2020 roku. Podstawę do wszczęcia postępowania w jej sprawie stanowi złożenie wniosku o upadłość konsumenta. Co bardzo istotne, ogłoszenie przez sąd upadłości konsumenta nie zawsze jest równoznaczne z jego oddłużeniem. Zważywszy na fakt, że najnowsze regulacje prawne znacząco komplikują – i wielu przypadkach wydłużają – postępowanie dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nieoceniona dla wielu dłużników może okazać się pomoc merytoryczna świadczona przez ekspertów z zakresu prawa upadłościowego.
Kancelaria LexForm kieruje swoje usługi zarówno do przedsiębiorców, jak i osób indywidualnych. W przypadku przedsiębiorstw nasza pomoc może obejmować m.in. szczegółową analizę sytuacji finansowej firmy pod kątem jej niewypłacalności, konsultacje dotyczące postępowania upadłościowego firmy, opracowanie niezbędnej dokumentacji, a także reprezentację przedsiębiorstwa przed sądem. Gdy natomiast naszym klientem jest osoba fizyczna, w pierwszej kolejności analizujemy jej sytuację materialną pod kątem możliwości uzyskania oddłużenia wynikającego z upadłości, a następnie przygotowujemy wniosek o upadłość konsumencką i reprezentujemy dłużnika przed syndykiem i sądem.
We wpisie blogowym uszczegóławiamy kwestię związaną z miejscem postępowania prowadzonego przez komornika, szczególnie w świetle zmian w obowiązującym prawie. Dowiedz się, jaki wpływ na Twoją sprawę ma właściwość miejscowa.
W ramach procesu oddłużania pomagamy także przy składaniu skargi na komorników sądowych. W artykule na naszym blogu podpowiadamy, czym powinna cechować się taka skarga, kiedy należy ją złożyć, oraz jakie opłaty będą się z tym wiązały.
Egzekucja prowadzona w oparciu o akt notarialny umożliwia wierzycielowi dochodzenie swoich roszczeń w przypadku upadłości dłużnika bez konieczności oczekiwania na rozpoznanie sprawy przez sąd. Co zrobić, aby nadać aktowi notarialnemu klauzulę wykonalności, a tym samym przyspieszyć i ułatwić proces zabiegania o swoje należności, dowiesz się z tego artykułu.
Potrzebujesz kompleksowej pomocy prawnej? Rozwiązanie jest jedno: Kancelaria prawna LexForm. Doradzimy Tobie! Pamiętaj, że wstępna konsultacja jest bezpłatna. Nie zwlekaj!
kancelaria@lexform.pl Pon – Pt 09:00-17:00