Sprawa w Urzędzie Patentowym

Zastrzeżenie marki

Ogólnie o sprawie

Rejestracja znaku towarowego lub wzoru przemysłowego zapewnia firmie lub osobie prywatnej wyłączne prawo do użytkowania ich w sposób zarobkowy. Chroni owoce naszej kreatywności przed zawłaszczeniem.
Rodzaj sprawyWłasność intelektualna
Klientbiznesowy

Pan Jarek wymyślił chwytliwą nazwę dla swojego przedsiębiorstwa, zaprojektował logo, a nawet maskotkę firmy – uśmiechniętego niebieskiego dinozaura. Zadowolony z rozwoju działalności, umówił się na spotkanie z przyjacielem. Mężczyzna szybko spostrzegł, że coś gryzie jego kompana. Przyjaciel w końcu wyznał z bólem, że ostatnimi czasy ktoś „podebrał” logo jego firmy i posługuje się jej nazwą w celach marketingowych.

Prawnik, z którym konsultował problem, uznał, że skoro znak towarowy nie był objęty ochroną, niewiele może zdziałać. Pan Jarek wrócił ze spotkania podminowany.  Co jeśli ktoś zacznie bez pytania wykorzystywać jego oryginalne pomysły i na nich zarabiać?

W poszukiwaniu skutecznych metod ochrony marki mężczyzna zgłosił się do specjalistów w dziedzinie prawa własności intelektualnej.

Jak mogliśmy pomóc?

W trakcie spotkania z klientem uzgodniliśmy, jaka forma pomocy prawnej jest mu najbardziej potrzebna.

Udział Kancelarii

Podjęliśmy decyzję o rejestracji znaków towarowych związanych z działalnością klienta, aby skutecznie chronić wypracowaną przez niego markę. Zastrzeżenie to dotyczyłoby zarówno nazwy firmy pana Jarka, jak i jej logo.

 

Ponadto uznaliśmy, że pluszowy niebieski dinozaur, odgrywający dużą rolę w promocji firmy, także zasługuje na opiekę prawną. Doradziliśmy więc rejestrację maskotki jako wzoru przemysłowego.

Wynik postępowania

Szerokie rozeznanie w temacie pozwoliło nam ocenić, w których obszarach rynku marka pana Jarka była szczególnie narażona na działalność nieuczciwej konkurencji, a następnie wysłać odpowiednio sformułowany wniosek o zastrzeżenie znaku towarowego do Urzędu Patentowego RP.

 

Podobnie też mogliśmy postąpić w przypadku wzoru przemysłowego maskotki, przygotowując dokumentację związaną z przedmiotem zgłoszenia. Dzięki naszej pomocy i pozytywnej weryfikacji wniosków przez Urząd pan Jarek mógł odetchnąć z ulgą.

 

Publikacja opisu pomocy prawnej Kancelarii odbyła się za zgodą naszego Klienta. Celem zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i poufności, w powyższej sytuacji zastosowano fikcyjne nazwy, w tym imiona.

Skontaktuj się!

Potrzebujesz kompleksowej pomocy prawnej? Rozwiązanie jest jedno: Kancelaria prawna LexForm. Doradzimy Tobie! Pamiętaj, że wstępna konsultacja jest bezpłatna. Nie zwlekaj!

kancelaria@lexform.pl Pon – Pt 09:00-17:00

Formularz kontaktowy