Pies w samolocie – czy w Polsce jest to możliwe?

Już kilkakrotnie świat obiegły zdjęcia przedstawiające pasażerów lecących z i do Stanów Zjednoczonych, którzy mieli ze sobą tzw. zwierzę emocjonalnego wsparcia, którym okazywała się np. świnia domowa. Co warto zaznaczyć, wówczas zwierzęta w samolocie nie znajdowały się w żadnym pojemniku ani tym bardziej w luku bagażowym. W jaki sposób regulują tę kwestię przepisy prawne? Czy transport zwierząt samolotem w Polsce jest możliwy?

Zwierzęta w samolocie a prawo amerykańskie

Przewóz zwierząt w taki sposób zapewnia amerykańska ustawa Air Carrier Access Act (ACAA). Jej celem jest doprowadzenie do tego, aby ludzie z niepełnosprawnością, a także tacy potrzebujący wsparcia psychicznego podczas podróży samolotem mogli w spokoju taką podróż odbyć.

Regulacje tej ustawy – w zamyśle prawodawcy – niwelują ataki paniki pasażerów, którzy potrzebują emocjonalnego wsparcia. Aby transport zwierząt samolotem był możliwy, należy uzyskać pierwotnie zaświadczenie lekarskie o potrzebie podróżowania ze zwierzęciem. Ponadto, zwierzęta w samolocie powinny posiadać odpowiedni certyfikat. Tzw. zwierzę emocjonalnego wsparcia można zabrać ze sobą na podróż do USA, po USA i z USA.

W Polsce jedynie pies w samolocie!

Zgodnie z polskim prawem, na pokład samolotu możemy zabrać tylko psa asystującego, bez kagańca ani smyczy. Należy zaznaczyć, że może to uczynić jedynie osoba niepełnosprawna. Stanowi o tym ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Art. 20a stanowi m. in. o tym, że osoba niepełnosprawna ma prawo wstępu wraz z psem asystującym do obiektów użyteczności publicznej (a zatem np. do urzędów, sądów, szkół, szpitali, przychodni, budynków handlowych czy sportowych).

Taka osoba może także wchodzić z psem do parków narodowych, rezerwatów przyrody, na plaże i kąpieliska. Uprawnienie do wstępu z psem asystującym obowiązuje również w środkach transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i wodnego oraz w innych środkach komunikacji publicznej, a więc tym samym prowadzi to do sytuacji, że pies w samolocie może przebywać!

Pies asystujący musi być wówczas wyposażony w uprząż, zaś osoba niepełnosprawna powinna posiadać certyfikat psa asystującego i zaświadczenie o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. W takich wypadkach osoba taka nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy. Pamiętać jednak należy, że osoby niepełnosprawne odpowiadają za szkody wyrządzone przez psy w samolocie.

Jakie inne warunki musi spełnić pies w samolocie?

Zgodnie z wyżej wspomnianą charakterystyką oraz z definicją ustawową zawartą w art. 2 pkt. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, przez pojęcie psa asystującego rozumiemy odpowiednio wyszkolonego i specjalnie oznaczonego psa, w szczególności psa przewodnika osoby niewidomej lub niedowidzącej oraz psa asystenta osoby niepełnosprawnej ruchowo, który ułatwia osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.

Powiązane wpisy

Czym jest tzw. rozwód kościelny i jak go uzyskać?

Czym jest tzw. rozwód kościelny i jak go uzyskać?

O ile uzyskanie rozwodu cywilnego wiąże się z rozwiązaniem sankcjonowanego...
Reklamacja do biura podróży

Reklamacja do biura podróży

Przez cały rok czekałeś na wymarzony urlop, a gdy w...
Zezwolenie na pracę

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

Myślisz o zatrudnieniu obcokrajowca, jednak przerasta Ciebie ogrom obowiązków związanych...
RODO

Przystosowanie firmy do RODO

Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych, czyli jednym wyrażeniem – RODO...

Skomentuj