Korzystanie z solarium – nowe przepisy 2018. Tylko dla dorosłych!

16 lutego 2018 roku weszła w życie ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium z dnia 15 września 2017 roku. Polski ustawodawca dostrzegł problem, jakim jest nagminne korzystanie, nie tylko przez dorosłych, z solarium. Przykładowo, wiele się słyszy w naszym kraju o rodzicach, którzy zabierają swoje małe pociechy przed I Komunią Św. na solarium, aby ich skóra nabrała odpowiedniego koloru, wprost adekwatnego do białej alby. Taka sytuacja od 16 lutego 2018 roku jest niedopuszczalna.

Polskie przepisy a skutki solarium

Rak skóry (czerniak) jest jedną z najczęściej występujących chorób nowotworowych; korzystanie z solarium zwiększa ryzyko zachorowania. Nie chodzi też tylko o nasze zdrowie, ale także o wygląd. Korzystanie z kremów z filtrem przeciwsłonecznym na twarz i resztę ciała może spowodować spowolnienie procesów starzenia się skóry. Warto zaznaczyć, że zdrowa skóra – z punktu widzenia medycyny – to nie skóra opalona, lecz skóra odpowiednio zabezpieczona przed promieniami słonecznymi, jak i – szczególnie – promieniami UV z lampy wykorzystywanej w solarium.

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium przede wszystkim zabrania korzystania z solarium osobom małoletnim, zatem osobom, które nie ukończyły 18. roku życia. W ustawie solarium zostało zdefiniowane jako urządzenie elektryczne wyposażone w lampy UV, wykorzystywane do naświetlania skóry w celu wywołania opalenizny (hiperpigmentacji). Nadto, ustawodawca uprawnia osoby udostępniające solarium do żądania, w przypadku wątpliwości, okazania przez osobę chcącą skorzystać z solarium, dokumentu potwierdzającego wiek tej osoby. Jeśli taka osoba nie okaże takiego dokumentu, należy odmówić udostępnienia solarium.

Co jeszcze mówią nam przepisy nt. solarium?

Wskazana ustawa zabrania również reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium, w szczególności w telewizji, radiu, prasie, kinach, podmiotach leczniczych, szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz w innych miejscach publicznych na plakatach, w tym na plakatach wielkoformatowych czy w środkach usług informatycznych.

Co istotne, każdy z podmiotów zajmujących się udostępnianiem solarium powinien umieścić w salonie czytelne i widoczne informacje o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium, a także komunikat o treści: Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium).

Za naruszenie obowiązków informacyjnych oraz (m. in.) umożliwienie korzystania z solarium małoletniemu, można nałożyć karę pieniężną w wysokości od 1000 zł do 50 000 zł na podmiot, który to solarium udostępnia.

Zespół Mobi Prawnik poleca zatem używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, a w okresie zimowo-jesiennym, jeśli zależy nam na efekcie skóry muśniętej słońcem, kremów samoopalających. 🙂

Powiązane wpisy

Czym jest tzw. rozwód kościelny i jak go uzyskać?

Czym jest tzw. rozwód kościelny i jak go uzyskać?

O ile uzyskanie rozwodu cywilnego wiąże się z rozwiązaniem sankcjonowanego...
Reklamacja do biura podróży

Reklamacja do biura podróży

Przez cały rok czekałeś na wymarzony urlop, a gdy w...
Zezwolenie na pracę

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

Myślisz o zatrudnieniu obcokrajowca, jednak przerasta Ciebie ogrom obowiązków związanych...
RODO

Przystosowanie firmy do RODO

Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych, czyli jednym wyrażeniem – RODO...

Skomentuj